Omówiliśmy dwustronne relacje w sferze wojskowej, współpracę przemysłów zbrojeniowych oraz sytuację bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego; to była ważna wymiana doświadczeń i informacji - mówił w środę o wizycie w Finlandii szef MON Antoni Macierewicz.
Reklama

Podczas wizyty Macierewicz spotkał się m.in. z ministrem obrony Finlandii Jussim Niinisto oraz z dowódcą obrony Finlandii generałem Jarmo Lindbergiem.

Ministrowie omówili dwustronne relacje w sferze wojskowej, współpracę przemysłów zbrojeniowych oraz sytuację bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego i doświadczenia z tworzenia obrony terytorialnej w obu krajach.

Podsumowując rozmowy z fińskim ministrem, Macierewicz stwierdził, że była to "bardzo ważna wymiana doświadczeń i informacji na przyszłość". W rozmowie z dziennikarzami minister mówił też o "pewnych rozstrzygnięciach dotyczących tworzenia wojsk cybernetycznych i współpracy przy obronie cybernetycznej".

Dodał, że omawiano też porozumienie dotyczące współpracy wojsk obrony terytorialnej, które – jak mówił - od dawna są jednym z fundamentów systemu obronnego Finlandii.

Podczas spotkania ministrowie obrony obu krajów podpisali też umowę ramową o współpracy. Porozumienie zakłada współpracę wobec zagrożeń hybrydowych i w cyberprzestrzeni, a także wymianę informacji i współpracę technologiczną.

Odnosząc się podpisanej umowy, minister Macierewicz zwrócił uwagę, że zaczyna ona obowiązywać od momentu podpisania.

"Będziemy dążyli do analogicznych porozumień z pozostałymi państwami bałtyckimi" - zapowiedział.

"Bardzo jestem z tej wizyty zadowolony" – podsumował szef MON.