Pomoc dla ofiar huraganu Harvey może być opóźniona, jeśli Kongres USA nie uzgodni szybko podwyższenia pułapu zadłużenia rządu - powiedział w niedzielę minister finansów USA Steve Mnuchin. Gubernator Teksasu ocenił wartość strat w jego stanie na 180 mld dol.

Gubernator Teksasu Greg Abbott powiedział w niedzielę w wywiadzie dla telewizji Fox News, że szacowane koszty zniszczeń to od 150 do 180 mld dol., czyli ponad 20 razy więcej niż suma, o jaką wystąpił do Kongresu prezydent Donald Trump.

"Obszar, jak i populacja dotknięte tym potwornym huraganem są znacznie większe niż podczas huraganu Katrina, który wymagał ponad 120 mld dol. (pomocy)" - powiedział Abbott.

W sobotę Trump przesłał Kongresowi projekt ustawy o przyznaniu w ramach pierwszej raty pomocy dla ofiar huraganu Harvey i katastrofalnej powodzi spowodowanej przez ten huragan 7,85 mld dolarów.

Projekt ustawy wiąże przyznanie pierwszej raty pomocy dla ofiar huraganu z koniecznością podwyższenia pułapu zadłużenia rządu federalnego; wynosi on obecnie 19,8 bilionów dolarów i zostanie wykorzystany wcześniej niż przewidywano. Rządowi grozi więc niewypłacalność.

Liczba osób, które straciły życie wskutek huraganu Harvey i jego następstw, wzrosła do 43. O pomoc zwróciło się do agencji federalnych już około 325 tys. mieszkańców terenów spustoszonych przez huragan.