Huragan Irma prawdopodobnie osłabnie do czwartej z najwyższej piątej kategorii w skali Saffira-Simpsona przed uderzeniem w weekend we Florydę - poinformowało w czwartek amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC).

Według NHC zagrożenie, że huragan "bezpośrednio uderzy we Florydę w weekend wciąż zwiększa się". Szacuje się, że Irma dotrze nad ten amerykański stan najpóźniej w sobotę wieczorem lub w niedzielę rano.

Centrum zmierzającej na północny zachód Irmy znajduje się obecnie na północ od wybrzeża Dominikany. Huraganowi towarzyszy wiejący z prędkością 285 km na godzinę wiatr i ulewne deszcze.

W środę huragan Irma przeszedł nad północnymi wyspami archipelagu Małych Antyli, powodując największe straty na Barbudzie oraz francusko-holenderskiej wyspie Saint Martin (hol. Sint Maarten). W oczekiwaniu na huragan Kuba ogłosiła stan pogotowia.

Reklama

W kierunku północnych wysp Małych Antyli z otwartego Atlantyku zmierza również huragan Jose, któremu NHC przyznało w środę wieczorem pierwszą kategorię w skali Saffira-Simpsona.