Samorządowcy zaapelowali w środę do rządu o wspólny przegląd prawa antykryzysowego. Wiceszef MSWiA Sebastian Chwałek poinformował, że zostanie powołany międzyresortowy zespół, który przygotuje rekomendacje dot. działania systemu zarządzania kryzysowego.

Podczas posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego burmistrz Rejowca Fabrycznego Stanisław Bodys apelował o dokonanie wspólnego przeglądu prawa związanego z zarządzaniem kryzysowym. Wskazywał, że zarówno strona rządowa, jak i samorządowa mają doświadczenie w tym, co należy zrobić, aby proces zarządzania kryzysowego udoskonalić i poprawić.

"Jest to temat na czasie, przechodzimy różne stany klęsk. Nawałnice, deszcze, czy inne zjawiska stwarzają dużo problemów" - mówił.

"Widzimy rozwiązania zarówno punktowe, które mogą przy życzliwości resortów być szybciej naprawione, jak również takie, które wymagają trochę dłuższej pracy" - oświadczył burmistrz Rejowca Fabrycznego.

Odpowiadając na postulat samorządowców, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że we wtorek szef MSWiA Mariusz Błaszczak skierował do premier Beaty Szydło projekt powołania międzyresortowego zespołu, który przygotuje rekomendacje dotyczące działania systemu zarządzania kryzysowego.

"Zauważyliśmy pewne, wątpliwe albo zbyt słabe strony w niektórych miejscach, na różnym etapie, będzie to przeanalizowane" - powiedział Chwałek.

Jak dodał, "ostatnie wydarzenia pokazały, że mimo posiadanych procedur i systemów ostrzegawczych, zawsze gdzieś znajduje się jakieś wąskie gardło, w niektórych miejscach znowu zawiódł człowiek prawdopodobnie i efekty takie, czy inne mogliśmy obserwować".

W pierwszej połowie sierpnia nad Polską przeszły nawałnice, które spowodowały znaczne zniszczenia. Bilans ofiar śmiertelnych wynosi sześć osób. Poszkodowane zostały 58 osoby, w tym 19 strażaków. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne.