Jak podała PAP w poniedziałek w komunikacie Prokuratura Krajowa, Prokuratura Okręgowa w Olsztynie nadzoruje śledztwo dotyczące wewnątrzwspólnotowego obrotu środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi.

Postępowanie to zostało wszczęte po tym, jak policjanci z Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej ustalili, że z Holandii do Polski są przemycane narkotyki, wprowadzane następnie do obrotu w województwach mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

Ustalenia poczynione w toku śledztwa doprowadziły do zatrzymania czterech osób, które trudniły się przestępczym procederem. Do zatrzymań doszło równolegle w Warszawie i Kętrzynie (Warmińsko-aazurskie). Podczas przeszukań rzeczy osobistych zatrzymanych, ich samochodu oraz mieszkań funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli 1,2 kilograma marihuany oraz 50 g amfetaminy. Sprawców tymczasowo aresztowano.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie prokurator przedstawił im zarzuty. Dotyczą one obrotu znacznymi ilościami narkotyków na terenie Unii Europejskiej.

Na wniosek prokuratora sąd tymczasowo aresztował trzech podejrzanych na 3 miesiące. Wobec czwartego z podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze - dozór policji i poręczenie majątkowe.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty - podała Prokuratura Krajowa. (PAP)