Stanowisko rady przekazał jej przewodniczący Michaił Fiedotow.

"Wyrok oparty jest na werdykcie przysięgłych. Najważniejsze jest to, że wyrok zapadł w sprawie bezpośrednich wykonawców zbrodni, a zleceniodawcy i organizatorzy pozostali nieznani" - powiedział Fiedotow. Podkreślił, że zdaniem rady znaczenie kary za przestępstwo polega nie na jej surowości, a na tym, że jest nie do uniknięcia.

Ludmiła Aleksiejewa, szefowa Moskiewskiej Grupy Helsińskiej, najstarszej organizacji obrońców praw człowieka w Rosji, oceniła, że "najważniejsze jest znalezienie nie tylko wykonawców, ale i organizatorów i zleceniodawców" zabójstwa opozycyjnego polityka.

Wyroki dla pięciu mężczyzn uznanych za winnych zabójstwa zapadły w czwartek. Na 20 lat pozbawienia wolności skazany został Zaur Dadajew, jego współoskarżeni - na kary od 19 do 11 lat pozbawienia wolności. Prokuratura żądała dla Dadajewa, uznanego za bezpośredniego zabójcę, kary dożywotniego więzienia.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej, który prowadził śledztwo w sprawie zabójstwa Niemcowa oświadczył w czwartek, że będzie kontynuował dochodzenie w sprawie organizatorów mordu. Komitet podtrzymuje swą wcześniejszą wersję, iż zabicie opozycyjnego polityka za wynagrodzeniem zaproponował grupie pochodzących z Czeczenii mężczyzn dotąd nieujęty Rusłan Muchutdinow wraz z "innymi osobami".

Prawnicy reprezentujący rodzinę Niemcowa uznają za prawdopodobnego zleceniodawcę zabójstwa nie Muchutdinowa, lecz jego pracodawcę - Rusłana Gieriemiejewa. Jego nazwisko pojawiało się wiele razy w materiałach śledztwa, lecz Gieriemiejew nigdy nie został przesłuchany. O tym byłym zastępcy batalionu Siewier (Północ) wojsk wewnętrznych MSW Rosji prasa pisała jako o krewnym wysokich rangą urzędników czeczeńskich, współpracowników przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa.

Niemcow, w latach 90. wicepremier Rosji, a od połowy zeszłej dekady jeden z przywódców antykremlowskiej opozycji, został zabity strzałami w plecy późnym wieczorem 27 lutego 2015 roku na Wielkim Moście Moskworeckim nieopodal Kremla.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)