Premier Beata Szydło oraz minister sportu i turystyki Witold Bańka zaprezentowali na warszawskim Torwarze program finansowania młodych, perspektywicznych sportowców pod nazwą "Team 100". Każdy z zawodników będzie otrzymywał rocznie około 40 tys. zł rocznie.Projekt powstał z inicjatywy ministra sportu we współpracy z Polską Fundacją Narodową i Instytutem Sportu.

"Polska Fundacja Narodowa jest instytucją powołaną do inicjowania i realizowania projektów, które mają na celu promować nasz kraj oraz polskie wartości za granicą. Młodzi sportowcy, którzy otrzymają za jej pośrednictwem wsparcie, osiągając dobre wyniki i postępując zgodnie z zasadami fair play, mogą być doskonałymi ambasadorami Polski w świecie. Inwestycja w młode pokolenie jest inwestycją dla Polski i Polaków. Tym samym program "Team 100" doskonale wpisuje się w misję PFN, jaką jest promocja naszej ojczyzny" - przypomniała premier Szydło.

Program "Team 100" ma wspierać sportowców w wieku 18-23 lat, przygotowujących się przede wszystkim do igrzysk w Tokio 2020.

"Planujemy objąć opieką sponsorską przez spółki Skarbu Państwa grupę wyselekcjonowanych, około stu zawodników sportów letnich i zimowych w kategorii juniora starszego i młodzieżowca. Chcemy zapewnić im dodatkową ścieżkę finansowania, by mieli możliwość prowadzenia kariery dwutorowej. Te pieniądze będą mogły być przeznaczone na studia, dodatkowe zgrupowanie, poradę dietetyka, psychologa, trenera klubowego" - zapowiedział minister Bańka.

Każdy ze sportowców będzie otrzymywał około 40 tys. zł rocznie. Będą mogli samodzielnie decydować o wykorzystaniu otrzymanych środków.

"Jesteśmy dumni, że zostaliśmy zaproszeni przez Ministerstwo Sportu i Turystyki do ufundowania programu "Team 100". Stawiamy na młodzież, która ma ambicje walczyć o najwyższe stopnie podium, chce promować polskie wartości, a także pełnić rolę ambasadorów polskości w świecie" - powiedział prezes Polskiej Fundacji Narodowej Andrzej Jurkiewicz.

Partnerem merytorycznym projektu "Team 100" jest nadzorowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki Instytut Sportu. Zawodnicy zakwalifikowani do projektu zobowiązali się do przestrzegania "Kodeksu uczestnika programu Team 100".