Wiceminister Tobiszowski uczestniczył w czwartek w podpisaniu w Jaworznie porozumienia, jakie koncern Tauron zawarł z Polskim Funduszem Rozwoju ws. finansowania budowy bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno. Pytany czy - obok Ostrołęki - będzie to ostatni blog na węgiel w polskiej energetyce, odpowiedział przecząco.

Dopytywany o inne planowane w kontekście węgla inwestycje odpowiedział, że rozważane jest pod tym kątem m.in. "wykorzystanie węgla z Bogdanki". "Tu mówimy o technologii zgazowania, ale my traktujemy surowiec węgla kamiennego szeroko, czyli jeśli będzie technologia zgazowania węgla, to dalej mamy surowiec – węgiel kamienny” - uściślił Tobiszowski.

Nawiązał także do podpisania w połowie maja br. przez PGE i EDF warunkowej umowy sprzedaży aktywów EDF w Polsce, w tym m.in. elektrowni Rybnik.

Reklama

„Planowane jest również odtworzenie mocy. Musimy się np. zastanowić nad Elektrownią Rybnik; zakończył się proces EDF i musimy rozstrzygnąć, czy modernizujemy czy inwestujemy, ale na pewno, jeśli chodzi o Rybnik, również utrzymamy kwestię węgla kamiennego” - zasygnalizował wiceminister energii.

Wskazał przy tym, że resort energii kończy obecnie przygotowywanie założeń do polityki energetycznej Polski do 2050 r.

„Tam będziemy chcieli ogłosić w miarę precyzyjnie miks energetyczny i pokazać w miarę precyzyjnie, jakie inwestycje, poza Jaworznem, Ostrołęką, Bogdanką, Rybnikiem, będą inwestycjami na surowiec węgla kamiennego, jaka będzie rola odnawialnej energii, ile jej będzie, jaka to będzie odnawialna energia” - wymieniał Tobiszowski.

Zaznaczył, że dokument ponadto m.in. „wykaże rolę węgla brunatnego” i „da odpowiedź na jądrówkę”.

„Także te pytania, które są przed nami, myślę że powinniśmy mieć do jesieni przynajmniej przez rząd zaproponowane. Będziemy chcieli je również szeroko skonsultować, będą to bowiem decyzje rozstrzygające o paru pokoleniach Polaków, którzy będą na swoich oczach widzieć, jak będą stosowne inwestycje realizowane” - podkreślił Tobiszowski.

Nowy węglowy blok energetyczny o mocy 910 megawatów, powstający w należącej do Grupy Tauron Elektrowni Jaworzno III, ma być oddany do eksploatacji w listopadzie 2019 r. Budowa wartego w sumie 6,2 mld zł bloku to jedna z największych obecnie inwestycji w polskiej energetyce (obecnie zrealizowana jest w ponad 33 proc.).

Inwestycję budowy nowego węglowego bloku energetycznego w Elektrowni Ostrołęka o mocy ok. 1 tys. megawatów, tzw. elektrowni Ostrołęka C, realizuje Energa. Obecnie trwa proces wyboru wykonawcy.