Wierzę, że wizyta prezydenta Singapuru w Polsce przyczyni się do dynamicznego rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy naszymi krajami; we współpracy naszych krajów drzemie ogromny potencjał - mówił prezydent Andrzej Duda w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wydali wieczorem obiad na cześć składającego w Polsce oficjalną wizytę prezydenta Singapuru Tony’ego Tan Keng Yama i jego małżonki.

Podczas toastu prezydent Duda zwracał uwagę, że jest to pierwsza w historii oficjalna wizyta prezydenta Singapuru w Polsce. "W relacjach naszych krajów jest to z pewnością wydarzenie historyczne" - podkreślił.

Zwracał też uwagę, że Singapur w ciągu zaledwie jednego pokolenia zyskał opinię jednego z najlepiej zarządzanych państw na świecie. Dziś Singapur - jak zaznaczył Duda - pod względem PKB na osobę znajduje się na trzecim miejscu na świecie.

Reklama

Dziękował też prezydentowi Singapuru za przybycie do Polski z "liczną reprezentacją singapurskiego biznesu". "Wierzę, że ta wizyta (...) przyczyni się do dynamicznego rozwoju naszej współpracy gospodarczej. Nasi przedsiębiorcy postrzegają Singapur jako atrakcyjne miejsce do prowadzenia swojej działalności" - mówił Duda.

"Pragnę zapewnić, że i Polska jest krajem przyjaznym dla zagranicznych inwestorów. Jestem przekonany, że także biznesmeni z Singapuru znajdą dla siebie miejsce do inwestycji w naszym kraju" - dodał.

W ocenie prezydenta Dudy poniedziałkowe rozmowy z prezydentem Singapuru pokazały, "jak ogromny potencjał drzemie we współpracy naszych krajów".

Z kolei prezydent Tony Tan Keng Yam zwracał uwagę, że choć Polska i Singapur w niektórych kwestiach różnią się i są od siebie bardzo oddalone, to jednak nasze kraje mają też pewne cechy wspólne. "Nasze gospodarki są bardzo otwarte i chętne do współpracy. Singapur i Polska mają też wspólną cechę - obydwa kraje przykładają szczególną wagę do wolnego handlu i inwestycji" - mówił.

Tony Tan Keng Yam wyraził też zadowolenie z tego, że współpraca gospodarcza pomiędzy Polską i Singapurem nabiera tempa. Zwracał tu uwagę na stały wzrost w wymianie handlowej, która osiągnęła poziom 962,1 mln dolarów singapurskich w 2016 r. Jak podkreślał w ciągu 10 lat wartość ta podwoiła się. "Cały czas mamy ogromy potencjał, jeśli chodzi o dalszy wzrost" - zaznaczył.

"Wiele firm z Singapuru zainteresowanych jest możliwościami jaki oferuje Polska i bardzo się cieszę, że wiele z nich przybyło ze mną" - mówił Tony Tan Keng Yam.

Prezydent Singapuru zwracał też uwagę, że kiedy zostanie podpisana umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Singapurem więzi ekonomiczne i gospodarcze między Singapurem i Polską powinny jeszcze się zacieśnić pozwalając Polsce wykorzystać Singapur, jako platformę do nawiązywania kontaktów ze Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).