Potrzebujących w 47 krajach świata wsparła w ciągu minionych 25 lat poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. W tym czasie zorganizowała m.in. kilkadziesiąt dużych transportów z darami o łącznej wadze przeszło 120 ton.
Reklama

Fundacja powstała w 1992 roku w Poznaniu z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego. Jej celem jest tworzenie profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata.

Prezes fundacji Justyna Janiec-Palczewska poinformowała, że w czasie swojego istnienia Redemptoris Missio objęła swą działalnością kilkaset misyjnych szpitali, przychodni i punktów medycznych m.in. w Tanzanii, Kamerunie, Zambii, Etiopii, Ugandzie, Kenii, Czadzie, Indiach, Gwatemali, Boliwii, czy na Madagaskarze.

"Aby leczyć najuboższych organizujemy wyjazdy lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny do szpitali i przychodni w krajach misyjnych. Fundacja jest związana z Uniwersytetem Medycznym i poznańską Kliniką Chorób Pasożytniczych i Tropikalnych. Pracujący w niej lekarze specjaliści pomagają szkolić wolontariuszy wyjeżdżających do pracy w tropiku" - powiedziała.

Fundacja wysyła za granicę liczne transporty lekarstw, środków opatrunkowych i innego sprzętu medycznego. Odbiorcami pomocy są w większości misje chrześcijańskie działające w najbiedniejszych krajach świata. Ich pracownicy wykorzystują pozyskane środki do pomocy miejscowej ludności.

Reklama

Redemptoris Missio organizuje szereg ogólnopolskich akcji i zbiórek, m.in. zbiórki puszek aluminiowych, z których dochód jest przeznaczony na dożywianie dzieci w Afryce, zbiórki past i szczoteczek do zębów dla małych Kameruńczyków, czy zbiórki przyborów szkolnych dla afrykańskich uczniów.

Fundacja zainicjowała też ogólnopolską akcję dziergania czapek dla dzieci z Afganistanu – przez lata udało się wysłać dziesiątki tysięcy nakryć głowy, ręcznie zrobionych w działających w całej Polsce tzw. klubach Włóczkersów. Do Afganistanu za sprawą fundacji trafiły też wózki inwalidzkie, czy hełmy i węże strażackie dla afgańskich jednostek.

"Wszystkie akcje fundacji: "Puszka dla maluszka", "Opatrunek na ratunek", "Kup Pan szczotkę", "Podaj mydło", "Czary mary okulary", "Zaczarowany ołówek" oraz akcja Włóczkersów cieszyły się i cieszą niezwykłą popularnością. W każdej kolejnej bierze udział coraz większa liczba uczestników; szkół, przedszkoli, parafii i innych instytucji. Ostatnia edycja akcji "Opatrunek na ratunek" zaowocowała pięcioma tonami bandaży i plastrów" – podała prezes fundacji.

Janiec-Palczewska poinformowała, że do tej pory fundacja zorganizowała 56 dużych transportów zawierających prawie 12 tys. paczek o łącznej wadze 124 ton. Wysłała 18 transportów do Afganistanu, 8 transportów do Kosowa, oraz transporty do Kamerunu, RCA, Bośni, Togo i Ghany, Kongo czy Papui Nowej Gwinei. Organizowała też transporty z pomocą dla uchodźców syryjskich w Serbii, Bułgarii i w Libanie.

Oprócz opatrunków, leków, przyborów szkolnych, past, szczoteczek i mydła na misje dotarło m.in. 5 łóżek porodowych, stół operacyjny i lampy, kilka unitów stomatologicznych.

"Fundacja, korzystając ze środków MSZ, wybudowała przychodnię w Tanzanii; ona do dziś świetnie tam funkcjonuje. Istotnym wydarzeniem w naszej historii była też akcja w Nepalu: jako jedni z pierwszych ruszyliśmy ze wsparciem po trzęsieniu ziemi w 2015 roku. Nasi lekarze, którzy tam pojechali, trafiali w miejsca, gdzie nie dotarła żadna inna pomoc" – powiedziała PAP Janiec-Palczewska.

Redemptoris Missio uczci w niedzielę 25-lecie swojego istnienia koncertem charytatywnym w poznańskiej Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W jego trakcie medalem fundacji "Tym, którzy czynią dobro..." wyróżniona zostanie s. Mirosława Góra, pracująca od ponad 27 lat w Zambii.

"Siostra Gora jest dyrektorem, a zarazem jedynym lekarzem w Katondwe. Szpital pod jej kierownictwem zapewnia darmową opiekę medyczną dla ludności w promieniu 350 km. Jej rozległa wiedza i szacunek do drugiego człowieka sprawiają, że jest autorytetem dla osób, które mają zaszczyt spotkać ją na swojej drodze" – powiedziała Janiec-Palczewska.

W ciągu minionego ćwierćwiecza fundacja wysłała na misje ok. 200 osób. Setki wolontariuszy angażują się w prace Redemptoris Missio na miejscu, organizując pomoc dla potrzebujących w Afryce, Ameryce Południowej, Azji, Oceanii i w Europie.