Platforma złoży w piątek w Sejmie wniosek o wotum nieufności dla szefa MON Antoniego Macierewicza - poinformował lider PO Grzegorz Schetyna. Według polityków PO, Polacy oczekują odwołania Macierewicza, aby wyjaśnić skandale, które "toczą" MON.

"Polacy oczekują, żeby odwołać Macierewicza, żeby wyjaśnić skandale, które toczą MON" - powiedział Schetyna w piątek na konferencji prasowej w Sejmie. Jak poinformował, wniosek o odwołanie Macierewicza zostanie złożony w piątek w Sejmie.

B. minister obrony Tomasz Siemoniak (PO) przekonywał, że Macierewicz, jako szef MON, to "afery, skandale i złe zdarzenia". "Macierewicz musi odejść" - oświadczył. Jego zdaniem, działania Macierewicza obniżają bezpieczeństwo Polski.

Platforma wnioskowała już raz o odwołanie Macierewicza - w lipcu 2016 roku.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów - czyli musi za tym opowiedzieć się minimum 231 posłów. Wniosek ws. wyrażenia ministrowi wotum nieufności może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia.