Czym jest fake news? Zmanipulowanym kłamstwem noszącym pozory prawdziwości. Czym jest fejk rząd? Bytem konstytucyjnym, który debatę spycha w rejony, gdzie prawda nie ma znaczenia, a politykę opiera nie na faktach, lecz na interpretacjach
Pod koniec marca Sejm debatuje nad wotum nieufności złożonym przez opozycję wobec ministra środowiska Jana Szyszki. Na mównicę wchodzi premier Beata Szydło. Zaczyna: „Wniosek, o którym dziś rozmawiamy, powstał pod wpływem chwili, gdy posłowie Platformy odkryli w internecie zdjęcie wiewiórki, której rzekomo minister Szyszko wyciął drzewo. Zmyślona historia wiewiórki bez domu szybko okazała się fake newsem”.
Posłów w sali plenarnej niewielu, ale w ławach koalicji rozlegają się oklaski. Premier przechodzi do swojej ulubionej argumentacji, czyli wyciągania wpadek koalicji Platforma-PSL. Jest celna i złośliwa, punktuje opozycję i chwali swojego ministra. Zwykła, trochę nudnawa polityczna batalia, o tyle nieistotna, że zwycięzca znany jest już przed rozpoczęciem.