PO chce jawności informacji o wynagrodzeniach członków zarządów i rad nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa. Jeszcze w czwartek do Sejmu ma trafić projekt ustawy w tej sprawie - poinformował szef klubu PO Sławomir Neumann.

"Dzisiaj klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej składa projekt ustawy o jawności wynagrodzeń w spółkach Skarbu Państwa. Chcemy tym projektem pomóc Prawu i Sprawiedliwości zadbać o transparentność w życiu publicznym, także w życiu gospodarczym" - powiedział Neumann na czwartkowej konferencji prasowej.

Projekt dotyczy wynagrodzeń członków zarządów i rad nadzorczych państwowych spółek. "To są publiczne spółki, publiczny majątek i naszym zdaniem taka jawność i transparentność jest jak najbardziej uzasadniona" - oświadczył szef klubu PO.

Według niego, obecnie mamy do czynienia z "karuzelą stanowisk" w spółkach Skarbu Państwa. "Ta wymiana swoich prezesów na jeszcze bardziej swoich kosztuje te spółki wiele milionów złotych" - mówił Neumann. "Chcemy, żeby (...) Polacy mogli wiedzieć ile ten program PiS +koryto plus+ kosztuje nas wszystkich" - dodał.

Projekt PO zakłada zmiany w ustawach: o wynagrodzeniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi oraz o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami.