Alex Txikon, po dłuższej przerwie, ponownie wspina się na Mount Everest (8848 m). Hiszpan jest mocno zdeterminowany, by dokonać pierwszego na świecie sportowego wejścia zimą na najwyższy szczyt Ziemi bez użycia dodatkowego tlenu z butli.

"Skąd taka determinacja? Bo czasami otworzysz drzwi dopiero ostatnim kluczem" - napisał na swym profilu, nawiązując do kończącej się zimy.

Grupa Txikona, która rozpoczęła działalność pod górą z początkiem roku, przeżywała przez ten okres trudne chwile, nie tylko związane z pogodą. W połowie stycznia straciła oficera łącznikowego wyprawy - Nepalczyka z objawami choroby wysokościowej zabrał śmigłowiec do szpitala w Lukli, gdzie zmarł. Kilka dni później z powodu postępującego zapalenia płuc musiał zostać ewakuowany Hiszpan Carlos Rubio.

36-letni Bask, zdobywca 11 ośmiotysięczników, 4 lutego zamierzał wraz z Szerpami dotrzeć do Przełęczy Południowej, zabiwakować i podjąć próbę zdobycia szczytu. Te plany pokrzyżowały ekstremalne warunki. Wobec niemożności postawienia namiotu, zeszli do obozu trzeciego (ok. 7100 m) i po spędzeniu nocy wycofali się do bazy, a następnie wrócili do Katmandu.

W stolicy Nepalu Txikon odpoczywał, zmienił skład wspomagającego go zespołu i 25 lutego lutego powrócił do bazy pod Everestem. Od razu przystąpiono do pracy nad ponownym ubezpieczeniem Icefallu, odcinka do obozu pierwszego. Na swym profilu podkreślił istotę działania grupy w dążeniu do celu, posługując się cytatem słynnego amerykańskiego koszykarza Michaela Jordana: "Dzięki talentowi możesz wygrywać spotkania, ale to inteligencja i gra zespołowa sprawiają, że zdobywa się mistrzostwo".

Jako pierwsi na świecie - 17 lutego 1980 roku – zimą zdobyli Everest Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. Po nich tylko pięciu alpinistów weszło na wierzchołek o tej porze z użyciem dodatkowego tlenu z butli. (PAP)