Dzihadyści z organizacji Państwo Islamskie (IS) zostali całkowicie okrążeni w mieście Al-Bab, ich ostatnim bastionie w prowincji Aleppo na północy Syrii - poinformowało w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

"Siły syryjskiego reżimu, wsparte przez bojowników libańskiego Hezbollahu i rosyjskie lotnictwo, zdołały całkowicie otoczyć Al-Bab i jego okolice" położone na południu - twierdzi Obserwatorium. Według tego źródła siły tureckie i rebelianci syryjscy kontrolują tereny położone na północ, wschód i zachód od miasta.

Szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman przekazał, że siłom reżimu prezydenta Baszara el-Asada "udało się w nocy z niedzieli na poniedziałek przejąć kontrolę nad jedyną drogą kontrolowaną przez IS, która łączyła to miasto z resztą syryjskiego terytorium".

Postępy syryjskiej armii zbiegają się z trwającą od 10 grudnia 2016 roku ofensywą na Al-Bab, prowadzoną przez syryjskich rebeliantów wspieranych przez siły Turcji w ramach operacji "Tarcza Eufratu".

W konflikt syryjski zaangażowanych jest wielu graczy: Rosja wspiera militarnie reżim Asada w walce z dżihadystami i rebeliantami, podczas gdy Turcja zapewnia pomoc ugrupowaniom rebelianckim walczącym z dżihadystami na północy Syrii, w pobliżu tureckiej granicy.