PiS zwracając się do instytucji międzynarodowych ws. śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej pokazuje swoją bezsilność i nieudolność ws. zwrotu wraku Tu-154M - oceniła w czwartek rzeczniczka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

W środę szef MSZ Witold Waszczykowski poinformował, że w najbliższym czasie planowane jest złożenie skargi w sprawie rosyjskiego śledztwa dot. katastrofy smoleńskiej do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ z siedzibą w Hadze.

Do sprawy tej odniosła się podczas konferencji prasowej w Sejmie rzeczniczka Nowoczesnej. "Niewątpliwie Polska powinna zrobić wszystko, aby wrak znalazł się w Polsce" - podkreśliła Lubnauer. Przypomniała, że tuż po tej katastrofie "mieliśmy huczne obietnice PiS", że odzyskają wrak. Tymczasem efektów brak; pokazali swoją bezsilność i nieudolność - oceniła.

"Minister Waszczykowski próbuje teraz różnych gestów, aby pokazać, że cokolwiek robią" - dodał Lubnauer. W jej ocenie tak długo, jak długo prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi będzie się opłacać mieć wrak w Rosji, tak długo on tam będzie.

"Nie mam żadnych wątpliwości, że PiS obiecując odzyskanie wraku nie miał do tego żadnych podstaw. Były to czcze obietnice, podobnie jak większość ich obietnic wyborczych. Są nieudolni i tą nieudolność jeszcze raz pokazują" - podkreśliła posłanka.