PZU i Polski Fundusz Rozwoju zgadzają się kupić od włoskiego UniCredit 32,8 proc. akcji Pekao za 10,6 mld zł, w tym PZU zapłaci 6,46 mld zł - poinformował ubezpieczyciel w czwartek rano komunikacie. Dodano, że kupujący zapłacą za akcje banku po 123 zł.

Jak podała agencja Bloomberg, szef UniCredit Jean Pierre Mustier (Francuz, który stanął na czele banku w lipcu), podjął decyzję o pozbyciu się aktywów, by wzmnocnić finanse UniCredit w ramach strategii, która zostanie ujawniona 13 grudnia.

UniCredit rozważa też pozyskanie 13 mld euro (14 mld dolarów) w wyniku m.in. sprzedaży aktywów, jak twierdzą źródła, na które powołuje się Bloomberg.

Włoski kredytodawca, jak podaje Bloomberg powołując się na źródła zbliżone do sprawy, prowadzi ponadto rozmowy z francuskim funduszem Amundi SA w sprawie sprzedaży Pioneer Global Asset Management SpA, którego wartość szacuje się na 3,5 mld euro.

Włoskie banki borykają się z problemem tzw. złych długów, których wartość ocenia się na ok. 360 mld euro, co odpowiada około jednej piątej PKB kraju. Zysk banku UniCredit w trzecim kwartale spadł w porównaniu do 2015 r. o 12 proc., do 447 mln euro.

UniCredit kupił akcje Pekao w 1999 roku za 1,09 mld dol., przebijając swą ofertą innych konkurentów m.in. Citigroup. Od tego czasu wartość udziałów polskiego banku zwiększyła się ponaddwukrotnie. W lipcu UniCredit sprzedał 10 proc. udziałów polskiego oddziału za równowartość 799 mln dol. (PAP)