Autopromocja

Uchwała SN znów w oderwaniu od potrzeb spółek

Piotr Bodył Szymala radca prawny, wykładowca WSB w Poznaniu, dyrektor obsługi prawnej w BZ WBK
Piotr Bodył Szymala radca prawny, wykładowca WSB w Poznaniu, dyrektor obsługi prawnej w BZ WBKMedia
25 stycznia 2013

Ratunkowe, nieformalne podwyższenie kapitału zakładowego spółki, aby miało sens, powinno być szybkie. Sąd Najwyższy o tym zapomniał

17 stycznia br. zapadła uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego (sygn. akt III CZP 57/12) odpowiadająca na dwa pytania prawne. Pierwsze zmierzało do ustalenia, czy podwyższenie kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie nieformalnym (czyli na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki) może nastąpić wyłącznie w drodze utworzenia nowych udziałów, czy też akceptowalne jest podwyższenie wartości nominalnej istniejących już udziałów.

Drugie pytanie zadane SN odnosi się do dopuszczalności wyłączenia – mocą uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego – prawa pierwszeństwa obejmowania udziałów przez dotychczasowych wspólników, o ile umowa spółki nie stanowiła inaczej.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.