Nowa jednostka nie zawsze przejmie zwolnionych urzędników

Urzędnicy
UrzędnicyShutterStock
29 marca 2013

Można zwalniać pracowników administracji z powodu zniesienia urzędu i przekazania jego zadań innej jednostce. Takie rozwiązanie ma zastosowanie jednak tylko wtedy, jeśli nowy pracodawca ma wystarczające zasoby kadrowe do obsługi przekazanych obowiązków. Taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy.

Pierwszy prezes SN zwrócił się do powiększonego składu siedmiu sędziów Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z pytaniem prawnym. Zagadnienie dotyczyło tego, czy zniesienie jednostek organizacyjnych administracji publicznej i przekazanie ich zadań innym jest przejściem zakładu na innego pracodawcę w rozumieniu art. 23 1 kodeksu pracy. W pytaniu tym zaznaczył, że chodzi o przypadki, gdy urzędy, które przejmują obowiązki, posiadają już własne zasoby kadrowe wystarczające do realizacji nowych zadań.

Pozostało 82% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png