statystyki

JPK_VAT nadal można podpisywać kwotą przychodów

autor: Mariusz Szulc07.01.2019, 07:13; Aktualizacja: 07.01.2019, 07:50
To oznacza, że Ministerstwo Finansów odstąpiło od swojego pierwotnego planu, by takie ułatwienie obowiązywało jedynie w 2018 r.

To oznacza, że Ministerstwo Finansów odstąpiło od swojego pierwotnego planu, by takie ułatwienie obowiązywało jedynie w 2018 r.źródło: ShutterStock

Podatnicy VAT będący osobami fizycznymi mogą nadal podpisywać jednolite pliki kontrolne, podając wysokość swojego przychodu uzyskanego dwa lata wcześniej. Wynika tak z nowelizacji rozporządzenia ministra finansów z 27 grudnia 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 2501).

To oznacza, że Ministerstwo Finansów odstąpiło od swojego pierwotnego planu, by takie ułatwienie obowiązywało jedynie w 2018 r. Przedstawiciele MF zapowiadali (między innymi w wywiadzie dla DGP), że docelowo każdy przedsiębiorca składający jednolite pliki kontrolne będzie musiał korzystać z kwalifikowanego podpisu elektroniczn ego (koszt jego zakupu wynosi kilkaset złotych) lub z profilu zaufanego (ePUAP). Tylko takie formy podpisu były bowiem przewidziane w rozporządzeniu ministra finansów z 24 czerwca 2016 r. (Dz.U. poz. 932).

Z najnowszego rozporządzenia wynika jednak, że na razie ułatwienie w postaci podpisu danymi autoryzującymi (czyli przez podanie przychodu uzyskanego dwa lata wcześniej) pozostanie. Nie wiadomo, na jak długo.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!