Księgi rachunkowe na żądanie to nowość dla małych i średnich podmiotów

autor: dr Katarzyna Trzpioła09.07.2018, 08:33; Aktualizacja: 09.07.2018, 08:42
dokumenty firma komputer podatki

dokumenty firma komputer podatkiźródło: ShutterStock

Od 1 lipca wszystkie jednostki prowadzące ewidencję w formie elektronicznej muszą przekazywać m.in. JPK_KR organom skarbowym do kontroli. Zrobią to na ich wezwanie.

Małe i średnie podmioty mają już obowiązek przekazywać na żądanie organu skarbowego księgi rachunkowe. Obowiązek ten od 1 lipca 2016 r. dotyczył dużych podmiotów, a obecnie został rozszerzony na pozostałe jednostki korzystające z oprogramowania księgowego. Każda ewidencja, która jest przez jednostkę prowadzona w formie elektronicznej, będzie musiała być na żądanie organów skarbowych przekazana do kontroli.

Warunkiem realizacji żądania organu podatkowego jest prowadzenie księgi podatkowej przy użyciu programu komputerowego. A pod pojęciem „księgi podatkowej” rozumie się: księgi rachunkowe, podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencje oraz rejestry. Nowy wymóg objął więc także mikrofirmy. Jednak ze względu na wielkość obrotów zazwyczaj nie prowadzą one ksiąg rachunkowych, więc JPK_KR ich nie dotyczy.

Struktury

Organ podatkowy może w ramach prowadzonej sprawy (np. urząd skarbowy w toku kontroli podatkowej) wezwać do przekazania w postaci JPK całości lub części ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych. Struktury JPK obejmują oprócz raportowanych obowiązkowo ewidencji zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT) także księgi rachunkowe (JPK_KR), wyciągi bankowe (JPK_WB), magazyn (JPK_MAG), faktury VAT (JPK_FA), podatkową księgę przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR), ewidencję przychodów (JPK_EWP).


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Komentarze (2)

  • Marlena Dietrich(2018-11-04 12:53) Zgłoś naruszenie 00

    To wcale nie jest takie proste zadanie i rzeczywiście warto stawiac na solidne biura rachunkowe. Bardzo dobrze radzą sobie np. księgowi z Gamy z Warszawy (mają oddział na Myśliborskiej). Duże biuro, zna się na wielu branżach.

    Odpowiedz
  • Krystyna(2018-07-27 13:40) Zgłoś naruszenie 05

    W mojej firmie księgami rachunkowymi zajmuje się biuro rachunkowe Gama z Tarchomina. Powierzyłam tą sprawę Panu Grabowskiemu bo sama nie mam bladego pojęcia o tym.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!