Jednolity plik kontrolny: Jak duże i średnie firmy poradziły sobie z nowym obowiązkiem?

20.11.2017, 07:00; Aktualizacja: 24.11.2017, 16:14
urzędnik

Czy mikrofirmy wykorzystają doświadczenia dużych przedsiębiorstw i podmiotów z sektora MŚP?źródło: ShutterStock

Już od ponad roku część przedsiębiorstw musi mierzyć się z obowiązkiem przesyłania skarbówce danych w ramach jednolitego pliku kontrolnego. Przyszedł czas na najmniejszych przedsiębiorców. Czy mikrofirmy wykorzystają doświadczenia dużych przedsiębiorstw i podmiotów z sektora MŚP?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Komentarze (7)

 • sa(2017-12-04 13:25) Zgłoś naruszenie 80

  Kom.w DGP228 . MF powinno tak przygotować programy i towarzyszące załączniki wejściowe do przeglądarek,drukarek - bez odnośników (tak P.Vce Premierze, bo jest armia urzędników zatrudniona za nasze podatki, suto opłacana + premie,było dużo czasu ) i linki do otwierania ich (np. dla MS Windows XP i inne Vista , jeszcze powszechnie używane , bo nie stać nas na nowe komp. drogie programy od mlderów korpo ,przy obrotach firmy miesięcznych parę set złotych, do 1-2 tys. ) a wymaganym teraz przez MF JPK i dekl. VAT 7, aby ta mała firma 1-2 os. bez sztabu specjalistów księgowych-biur rachunkowych , informatyków, doradców, mogła wysłać to sama . Nie stać ją na zatrudnianie tych specjalistów, a dotychczas z tymi wersjami programów (jak czytam w internecie) miały średnie i małe firmy , kłopoty z zatrudnionymi księgowymi -to był już sygnał że wymagane są inne wersje. Dla tych mikro firm powinny być łatwiejsze programy, skrócone wymagania lub gotowe zaktualizowane linki do pobrania bez odnośników , które by nie zawieszały komputera itp. Tak NOWA LEPSZA ZMIANO czekamy na rzeczywiste ułatwienia , skoro taki nakaz z karami , wydany został od 01.01.2018r.

  Odpowiedz
 • Tomasz(2017-11-29 12:19) Zgłoś naruszenie 60

  Małe i średnie przedsiębiorstwa nie stać na likwidację. Mam tu na uwadze podatki z remanentu likwidacyjnego, które trzeba zapłacić w 14 dni od zamknięcia. Mikro przedsiębiorcy nie mają tego problemu, a jest ich 3 miliony. Co będzie jak zakończy działalność powiedzmy połowa z nich?

  Odpowiedz
 • zs(2017-11-24 23:39) Zgłoś naruszenie 461

  DGP 228/Jednolity plik kontrolny. Najważniejsze pytania i odpowiedzi.17.11.2017, 16:30; Ak. 24.11.17, 16:06 . Szanowne MF i programiści to jest zaserwowany horror z tymi nowymi JPK . Dotychczas składałem od małej firmy ryczałtowej vat na druku papierowym VAT-7 i liczyłem ,że teraz to będzie uproszczenie z jedną lub dwoma stronami arkusza A-4 elektronicznie do wypełnienia na komp. Tu widać wielką biurokrację nie do opanowania , chociaż dziś usiłowałem rozpocząć zakładanie konta JPK na kompie i znam nieźle wiele funkcji do wykonania na komputerze w innych programach, to nic nie wychodzi. Na excelu pojawia się cala masa cyferek,liter -nie wiadomo o co chodzi. Jak zatrudniają 1-2 czy 5 osoby lub wcale, firmy nie mają sztabu informatyków i gł. księgowych ,bo ich na to nie stać!!!! .Taki kłopot zaserwowano nie do pokonania od nowego roku 2018. Co z firmami ,które nie zatrudniają i sam rzemieślnik ,specjalista jednoosobowo prowadzi firmę (nie zatrudnia nikogo) czy ma obowiązek prowadzić tą machinę biurokratyczną JPK. Tysiące małych rzemieślniczych firm ,nie jest w stanie tego obowiązku wykonać w małych i dużych miejscowościach . Co na to MF i Pan Vice Premier jak to się ma do głoszonych ułatwień dla małych firm szczególnie mikro. W imieniu chyba tysięcy firm tych mikro czekamy na odpowiedź i ewentualne zmiany > ułatwienia rzeczywiste jak np. w GB czy innych państwach jak słyszymy . Wiele firm z przerażenia tą biurokracją zostanie zamkniętych ,bo nie podołają( brak szkoleń ze strony MF-US dla tych firm osób przed wprowadzeniem obowiązku , jak wprowadza się taką skomplikowana procedurę).Ponadto nie wszyscy mają i ich nie stać na nowe programy na komp.Czekamy na autentyczne ułatwienia dla firm mikro!!!!!. Nowa zmiano miało być lepiej i mądrzej i znośniej do życia, lżej Obywatelom!.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jadwiga(2017-11-24 20:26) Zgłoś naruszenie 79

  Nie ma przeciw JPK, ale w obecnym stanie w średnim przedsiębiorstwie przerabia się ok. 300% więcej papieru, więcej czasu poświęca się na faktury, ich wydruk i potwierdzenia NIP, VAT w portalu podatkowym, wprowadzanie do dwóch systemów w 2 formach, wyszukiwanie i korekta NIP. Przy 1000 faktur miesięcznie jest to praca dla dodatkowej osoby na 1 pełny etat. Tyle, że nie robi się to w ciągu miesiąca a musi być zrobione na termin. Co,gdy firma nie ma obiegu elektronicznego faktur? Musi wszystko drukować.

  Odpowiedz
 • Zosia(2017-11-24 13:10) Zgłoś naruszenie 361

  Może CBA i NIK się przyjrzą dokładnie sprawie JPK. Jak na razie zarabiają na tym Microsoft (na ich serwerach zbierane są dane z JPK_*) oraz dostawcy oprogramowania. KAS nie posiada narzędzi do przetwarzania danych z JPK i wyłapywania wałków ale ma zatrudnionych urzędników, którzy na siebie nie zarabiają. Szkoda, że ludzie tak łatwo dali się nabrać pod pretekstem walki z wyłudzeniami VAT.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!