Polska podtrzymuje wolę dalszego wsparcia wojskowego, politycznego i humanitarnego udzielanego Ukraińcom w ich walce o wolność i niepodległość; Polska będzie je kontynuować tak długo, jak to będzie konieczne - oświadczyło w piątek MSZ.

"W rok po napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, Rzeczpospolita Polska podtrzymuje wolę dalszego wsparcia wojskowego, politycznego i humanitarnego udzielanego Ukraińcom w ich walce o wolność i niepodległość" - podkreślono w komunikacie resortu dyplomacji opublikowanym w piątek przez rzecznika MSZ Łukasza Jasinę.

Zaznaczono, że "użycie przez Rosję sił zbrojnych przeciwko suwerenności, integralności terytorialnej Ukrainy oraz rosyjskie zbrodnie wojenne i okrucieństwa wobec ludności cywilnej były wstrząsem dla cywilizacyjnego porządku świata", a "heroizm Ukraińców wspartych solidarnością i pomocą sojuszników nie jest jedynie wyrazem walki o wolność narodową, lecz kluczem do utrzymania ładu międzynarodowego i obroną uniwersalnych wartości".

MSZ podkreślił, że od początku wojny, Polska jest jednym z państw, które w najaktywniej działają na rzecz przyjmowania kolejnych pakietów sankcyjnych uderzających w gospodarkę Rosji, a priorytetami polskich władz jest jak najszybsze i najmocniejsze wsparcie zdolności obronnych Ukrainy. Dostawy obejmują broń, amunicję i sprzęt wojskowy o wartości ponad 3 mld euro - zaznaczono.

Polska - głosi oświadczenie MSZ - pełni rolę centralnego węzła tranzytowego dla uzbrojenia i sprzętu wojskowego przekazywanego do Kijowa. "Większość zachodniej pomocy wojskowej trafia na Ukrainę przez polską granicę, która dla ukraińskich uchodźców była otwartą bramą gwarancji bezpieczeństwa dla uciekających przed wojną kobiet i dzieci" - podkreślił resort dyplomacji.

"+Solidarność z Ukrainą+ to dla Polaków nie tylko hasło, lecz wezwanie do podejmowania konkretnych działań. Polska przyjęła największą liczbę uchodźców z Ukrainy - liczba osób o statusie uchodźcy przekroczyła 1,55 mln osób. Ukraińcy mogą korzystać z opieki zdrowotnej, edukacji oraz świadczeń publicznych na równi z Polakami, a około 450 tys. podjęło legalną pracę w naszym kraju" - podało MSZ.

Według ministerstwa, dzięki aktywności Polski Ukraina uzyskała status państwa kandydującego do UE, przyspieszając kurs ku pełnej integracji z wspólnotami europejskimi.

Podkreślono też, że Polska była jednym z pierwszych państw, które bezwarunkowo wsparły Ukrainę angażując się w pomoc w każdy dostępny sposób, w bezprecedensowej skali.

"Mobilizacja sojuszników i partnerów z NATO i UE w podejmowaniu solidarnych działań pomocowych na rzecz Ukrainy nie ustanie. Utrzymanie jedności i determinacji jest kluczowe. Polska będzie kontynuować wsparcie tak długo, jak będzie to konieczne" - oświadczyło MSZ. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ mok/