Budżet Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w stosunku do 2008 r., jest mniejszy o kilkadziesiąt milionów złotych, a realizacja zadań nałożonych przez rząd wymaga dodatkowych sił, na co ABW nie ma pieniędzy - powiedział we wtorek zastępca szefa ABW płk Zdzisław Skorża.

Uczestniczył on w posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych poświęconemu projektowi budżetu państwa na 2012 rok w części służb specjalnych. W projekcie budżetu państwa na 2012 r. na ABW zaplanowano ok. 500 mln zł.

"Budżet nasz jest mniejszy kwotowo w stosunku do 2008 roku o kilkadziesiąt milionów złotych. W związku z tym realizacja zadań nałożonych przez rząd (...) wymaga od nas dodatkowych nakładów, sił i środków, na co nie mamy pieniędzy" - powiedział zastępca szefa ABW płk Zdzisław Skorża. Poinformował też, że szczegółową informację odnośnie budżetu ABW przekazał wcześniej na niejawnym posiedzeniu speckomisji.

Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych wnosi o zwiększenie budżetu ABW o kwotę 22 mln zł z przeznaczeniem na wydatki rzeczowe i fundusz operacyjny - poinformował przewodniczący speckomisji Stanisław Wziątek (SLD), przedstawiając opinię tej komisji ws. budżetów służb specjalnych. Jako źródło finansowania wskazał dział budżetu państwa "administracja publiczna".

"Komisja zwróciła uwagę, że środki, którymi dysponuje Agencja w ostatnich trzech latach, w części dotyczącej wydatków rzeczowych, operacyjnych i majątkowych zmniejszyły się o 26 proc., przy jednoczesnym zwiększeniu zadań" - zauważył przewodniczący speckomisji.

Jak dodał, chodzi m.in. o środki na łączność niejawną, w tym o rządową mobilną łączność niejawną. "W żadnym budżecie - ani roku 2010, ani 2011, ani teraz, w 2012 roku - środki zwiększone na ten cel nie są" - powiedział Wziątek.

Jak dodał, drugi istotny obszar to koordynacja działań antyterrorystycznych, w tym rozbudowa systemu szyfrowej łączności radiowej w ABW i uruchomienie systemów łączności cyfrowej na potrzeby Euro 2012. "Niezwykle istotną kwestią jest sprawa dotycząca rozbudowy zabezpieczenia zasobów administracji rządowej przed cyberatakami i rozbudowa nowoczesnego systemu radiokontrwywiadowczego" - powiedział Wziątek.

Liczymy na to, że minister finansów zapozna się z zobowiązaniami, które rząd przyjął na siebie

"To jest poważna sprawa. Liczymy na to, że minister finansów zapozna się z zobowiązaniami, które rząd przyjął na siebie, wynikającymi z przyjętych ustaw, przyjętych rozporządzeń wykonawczych. Mamy nadzieję, że znajdą się środki, które zagwarantują bezpieczeństwo państwa w roku 2012. Jeśli nie, to bez zagwarantowania środków dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na rok 2012 we wskazanej wielkości albo zbliżonej, może być zagrożone bezpieczeństwo państwa" - mówił Wziątek.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk przyznała, że projektowany budżet ABW na 2012 rok jest niższy o 0,3 proc. w stosunku do roku 2011. "Budżety wszystkich służb specjalnych są opiniowane przez Kolegium ds. Służb Specjalnych. Kolegium nie wnosiło i premier, który bezpośrednio opiniuje również te części, nie wnosił, i nie było propozycji w zakresie zmiany finansowania tychże agencji" - powiedziała Majszyk.

Ostateczną decyzję w sprawie budżetów służb specjalnych, w tym ABW, podejmie Sejm.