Dziś do Komisji Europejskiej powinien trafić tzw. dokument wykonawczy rewizji Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek.

„Myślę, że w poniedziałek złożymy tzw. dokument wykonawczy do Komisji, co oznacza, że dogadaliśmy z Komisją dokument rewizyjny, który wcześniej przyjęła Rada Ministrów” - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz w radiu RMF.

Negocjacje MFiPR z Komisją Europejską w sprawie KPO

Jak oszacowała, MFiPR wynegocjowało z Komisją Europejską ok. 95 proc. zadań, jakie dla rewizji KPO dostało w mandacie negocjacyjnym od rządu.

„Zakończymy rewizję do końca lipca lub początku sierpnia. W końcu sierpnia lub na początku września składamy drugi i trzeci wniosek o wypłatę środków z KPO. Pieniądze z tego tytułu będą do końca roku” - dodała szefowa MFiPR. Jak wyjaśniła, wysokość transz będzie zależeć od stanu realizacji tzw. kamieni milowych, czyli zrealizowanych reform. „Mówimy o kilkudziesięciu miliardach złotych” - zaznaczyła.

KPO dla Polski

W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.).