Rządząca na Węgrzech koalicja Fidesz-KDNP zwyciężyła w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego z poparciem 44 proc. – wynika z danych Narodowego Biura Wyborczego (NVI) po przeliczeniu blisko 90 proc. głosów.

Fidesz notuje najgorszy wynik w historii eurowyborów

Pomimo wyraźnego zwycięstwa był to jednak najgorszy rezultat Fideszu w historii eurowyborów, które ugrupowanie władzy wygrywało za każdym razem od 2004 roku. Według wstępnych szacunków partia Viktora Orbana zdobyła w niedzielę 11 z 21 przypadających Węgrom mandatów w europarlamencie, czyli o dwa mniej niż w wyborach pięć lat temu.

"Odnieśliśmy ważne zwycięstwa w trudnej bitwie w sytuacji wojennej (chodzi o wojnę na Ukrainie – PAP)" – powiedział Orban w nocnym przemówieniu, nie czekając na podliczenie wszystkich głosów. "Dziś pokonaliśmy starą i nową opozycję" – dodał polityk.

Wyraźny sukces partii TISZA Petera Magyara

Drugie miejsce zajęła partia TISZA Petera Magyara, głównego krytyka Orbana. Pomimo faktu, że Magyar pojawił się na węgierskiej scenie politycznej zaledwie kilka miesięcy temu, udało mu się zdobyć poparcie na poziomie 30 proc., co przełoży się na siedem mandatów.

"To, co się stało, to polityczne trzęsienie ziemi" – powiedział Magyar, komentując wyniki wyborów. "Krok po kroku odzyskujemy nasz kraj" – dodał polityk, który jako główny cel stawia sobie wygraną w wyborach parlamentarnych w 2026 roku.

Sojusze opozycyjne zdobywają miejsca w Parlamencie Europejskim

Na miejsca w PE może liczyć również sojusz trzech partii opozycyjnych, tj. Koalicji Demokratycznej (DK), Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP) i ugrupowania Dialog (Parbeszed), który otrzymał ponad 8 proc. poparcia (dwa mandaty), a także nacjonalistyczne ugrupowanie Ruch Naszej Ojczyzny (Mi Hazank) z prawie 7-procentowym poparciem (jeden mandat).

Pozostałe stronnictwa opozycyjne nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego. Frekwencja w wyborach wniosła 57 proc.

Równoległe wybory samorządowe na Węgrzech

W niedzielę, równolegle z wyborami do PE, na Węgrzech odbywały się również wybory samorządowe.

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ szm/