Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział przedstawienie w najbliższych miesiącach projektu ustawy w sprawie dopuszczalności eutanazji, którą sam określa mianem „pomocy w umieraniu”. Prezydent zapowiedział złożenie projektu ustawy dotyczącego eutanazji niedługo po decyzji obu izb francuskiego parlamentu o wpisaniu prawa do aborcji do konstytucji.

Macron po raz pierwszy poparł ideę nowych rozwiązań prawnych w tej kwestii w weekendowym wywiadzie dla francuskich dzienników „La Croix” i „Liberation”. Projekt ustawy ma być dyskutowany przez rząd w kwietniu, a w maju trafić do parlamentu. Jednak jak podkreśla dziennik „Le Figaro”, prace nad nim mogą potrwać nawet rok.

Macron o pomocy w umieraniu

„Tym tekstem (ustawy) patrzymy śmierci w twarz” – stwierdził prezydent Francji.

Według niego „pomoc w umieraniu” byłaby dostępna pod „rygorystycznymi warunkami”. Będzie ona zarezerwowana dla dorosłych Francuzów „cierpiących na poważną i nieuleczalną chorobę” i zdolnych do podjęcia świadomej decyzji.

Prawo dla osób chorujących na choroby psychiczne

Nowe prawo nie będzie jednak obejmowało osób cierpiących na choroby psychiczne czy np. chorobę Alzheimera.

Jak przypomina agencja Reutera, Szwajcaria, Belgia i Holandia przyjęły już przepisy, które w niektórych przypadkach dopuszczają eutanazję.

Ustawa o końcu życia

Macron już w kwietniu 2023 roku zapowiedział powstanie tzw. ustawy o końcu życia. Sam jednak nie wypowiedział się wówczas w tej sprawie. Komentował wyniki kilkumiesięcznych prac Konwencji Obywatelskiej ds. eutanazji, której członkowie w większości opowiedzieli się za jej wprowadzaniem.

Prezydent zapowiedział złożenie projektu ustawy dotyczącego eutanazji niedługo po decyzji obu izb francuskiego parlamentu o wpisaniu prawa do aborcji do konstytucji.