Prezydent Czech Petr Pavel stwierdził w orędziu noworocznym, że pora zacząć podejmować konkretne kroki, które doprowadzą do przyjęcia euro. Pavel wspomniał też tragedię, do której doszło przed świętami na Uniwersytecie Karola w Pradze, i apelował o przezwyciężenie strachu.

Pavel, który objął urząd głowy państwa w marcu 2023 r., po raz pierwszy wygłosił orędzie do rodaków. Rozpoczął od strzelaniny na Uniwersytecie Karola, gdzie tuż przed świętami Bożego Narodzenia zginęło 14 osób. Stwierdził, że smutek, żal i wewnętrzny gniew pozostaną z Czechami na długo. Zaapelował o przezwyciężenie przez społeczeństwo strachu.

Prezydent powiedział też, że po latach powinny zacząć być podejmowane konkretne kroki, które doprowadzą Republikę Czeską do wypełnienia zobowiązania dotyczącego przyjęcia euro. Według Pavla wspólna waluta jest „logiczną przyszłością". Prezydent skrytykował centroprawicowy rząd Petra Fiali za niedostateczną komunikację ze społeczeństwem, szczególnie w przekazywaniu tych decyzji, które mają wpływ na większość obywateli.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ mms/