Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin oskarżyło we wtorek Kanadę o naruszenie chińskiej przestrzeni powietrznej. Kanadyjski minister obrony oskarżył tymczasem chińskie myśliwce o przechwycenie kanadyjskiego samolotu wojskowego nad wodami międzynarodowymi.

Kanada twierdzi, że zachowanie chińskich myśliwców było "lekkomyślne i niebezpieczne". Chiński odrzutowiec miał zbliżyć się na odległość pięciu metrów do kanadyjskiego samolotu obserwacyjnego biorącego udział w operacji ONZ mającej na celu wyegzekwowanie sankcji wobec Korei Północnej.

Incydent miał miejsce na wodach międzynarodowych u wybrzeży Chin, stwierdziła kanadyjska telewizja Global News, której reporter znajdował się na pokładzie kanadyjskiego samolotu.

Minister obrony Billy Blair oświadczył, że o ile chińskie siły powietrzne regularnie wchodzą w interakcje z samolotami biorącymi udział w misjach ONZ, to poniedziałkowy incydent naraził kanadyjski samolot na znaczne ryzyko.

"Jestem bardzo zaniepokojony nieprofesjonalnym sposobem, w jaki zostało to zrobione" - powiedział Blair. "Szczerze mówiąc, było to niebezpieczne i lekkomyślne. Tego typu zachowania są niedopuszczalne i wyrazimy to Chińskiej Republice Ludowej w najbardziej odpowiedni sposób" - powiedział. (PAP)

os/ mms/