Izraelski producent systemów uzbrojenia Rafael Advanced Weapons Systems, odpowiedzialny m.in. za stworzenie Żelaznej Kopuły, ogłosił w środę opracowanie pierwszego w historii systemu do zwalczania pocisków hipersonicznych. Izraelskie media zwracają uwagę, że tydzień temu Iran poinformował, iż wyprodukował własną broń hipersoniczną.

System, który firma opisuje jako rewolucyjną odpowiedź na rosnące zagrożenie ze strony pocisków hipersonicznych, został zaprojektowany z naciskiem na wyjątkową manewrowość i dużą prędkość, dzięki czemu może skutecznie neutralizować tego typu broń.

Pociski hipersoniczne poruszają się z prędkością nawet dziesięciokrotnie większą od prędkości dźwięku i w przeciwieństwie do pocisków balistycznych mają zdolność do zmiany kursu w trakcie lotu.

Izraelskie media przypomniały, że zaledwie przed tygodniem Iran zaprezentował swój pierwszy hipersoniczny pocisk "Fattah", który według zapewnień władz tego kraju ma zasięg do 1400 kilometrów i jest w stanie przechytrzyć "wszystkie systemy obrony powietrznej wroga".

Minister obrony Izraela Joaw Galant powiedział wówczas: "na wszelkie tego typu okoliczności mamy jeszcze lepszą odpowiedź".

Rosja, Chiny i Korea Północna również informowały o posiadaniu lub pracach nad rozwojem broni hipersonicznej.

Koncern Rafael zapowiedział, że system zostanie zaprezentowany w przyszłym tygodniu podczas Międzynarodowego Salonu Lotniczego w Paryżu.

Z Jerozolimy Marcin Mazur (PAP)

mma/ mms/