Jak poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu poczynając od godz. 5 nad ranem w czwartek (23 czasu polskiego w środę) wykryto 37 samolotów chińskich sił powietrznych, w tym myśliwce J-11 i J-16 oraz bombowce H-6 zdolne do przenoszenia broni nuklearnej, które naruszyły południowo zachodni sektor tajwańskiej strefy identyfikacji powietrznej (ADIZ).

Według komunikatu ministerstwa część chińskich samolotów poleciała na południowy wschód w kierunku zachodniego Pacyfiku.

Tajwan wysłał swoje samoloty i okręty w celu monitorowania chińskich samolotów i aktywował rozmieszczone na lądzie systemy rakietowe, co jest rutynową praktyką w takich przypadkach.

Chińskie ministerstwo obrony nie odpowiedziało na prośbę Reutera o komentarz.

Chiny, które uważają Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję, od ostatnich trzech lat regularnie wysyłają swoje samoloty w pobliże wyspy nie naruszając jednak jej państwowej przestrzeni powietrznej.

Okresowo Chiny organizują demonstracyjne manewry swoich sił morskich i lotniczych w pobliżu Tajwanu wyrażając w ten sposób swoje niezadowolenie z jakiegoś faktu, jak np. ostatnio z podróży prezydent Tajwanu Caj Ing-wen, podczas której odwiedziła USA.

Strefa identyfikacji powietrznej (ADIZ) jest szerszym obszarem monitorowanym i patrolowanym przez Tajwan w celu dania swoim siłom zbrojnym więcej czasu na odparcie ewentualnego ataku. (PAP)

jm/