Dokładamy wszelkich starań - zarówno jako cały sektor publiczny, jak i poszczególne osoby - żeby nie dopuszczać do omijania sankcji. Odkryliśmy już ponad 1500 prób ich obchodzenia - powiedziała estońska minister finansów Annely Akkermann, wzywając do wzmocnienia mechanizmów kontroli przestrzegania nakładanych na Rosję restrykcji.

"Zdajemy sobie sprawę, że przez sankcje również nasze społeczeństwo ponosi koszty wojny. Mamy jednak nadzieję, że dzięki naszym działaniom nie będzie rosnąć liczba ofiar Rosji, a jej wojska wycofane zostaną z Ukrainy" - powiedziała Akkermann podczas zorganizowanej w Tallinie konferencji dotyczącej walki z praniem brudnych pieniędzy.

Estońska minister wezwała do wzmocnienia kontroli uniemożliwiających obchodzenie nakładanych na Moskwę sankcji. Ostrzegła, że w ich omijaniu coraz większą rolę odgrywają kryptowaluty, których używa się do ukrycia pochodzenia kapitału.

Premier Estonii Kaja Kallas wzywała w lutym do wprowadzenia "pełnego zakazu handlu z Rosją, który pomógłby państwom granicznym walczyć z obchodzeniem sankcji".

Z Tallina Jakub Bawołek (PAP)

jbw/ mms/