MSZ wezwał w czwartek białoruskie władze do uwolnienia Alesia Bialackiego wraz z pozostałymi więźniami politycznymi. Tego dnia w Mińsku rozpoczął się proces Bialackiego - noblisty i obrońcy praw człowieka.

"Dziś rozpoczyna się proces Alesia Białackiego, laureata Pokojowej Nagrody Nobla oraz niestrudzonego obrońcy praw człowieka. MSZ potępia łamanie praw człowieka i wzywa białoruskie władze do uwolnienia Alesia Białackiego wraz z pozostałymi więźniami politycznymi" - podkreśliło w czwartek polskie MSZ na Twitterze.

Opozycyjny białoruski portal Nasza Niwa poinformował w czwartek, że w Mińsku rozpoczął się proces Alesia Bialackiego, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, więźnia politycznego i szefa białoruskiego Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna". 60-letniemu Bialackiemu grozi od 7 do 12 lat więzienia w związku z zarzutami, które społeczność międzynarodowa uznała za motywowane politycznie.

Wraz z Bialackim w Mińsku sądzeni są w czwartek jego współpracownicy i czołowi aktywiści Wiasny - Walancin Stefanowicz i Uładzimir Łabkowicz. Zaocznie sądzony jest także inny działacz, Zmicier Sałajeu, któremu udało się uciec z kraju.

W 2003 roku reżim Alaksandra Łukaszenki zdelegalizował "Wiasnę", założoną przez Bialackiego w 1996 roku, jednak nigdy nie przerwała ona swojej działalności. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk

amk/ par/