G7 nadal wzywa władze białoruskie do zaprzestania wspierania rosyjskiej wojny napastniczej poprzez zezwolenie rosyjskim siłom zbrojnym na korzystanie z terytorium Białorusi i udzielanie wsparcia rosyjskiej armii, oświadczyli jej ministrowie spraw zagranicznych w wydanym w czwartek oświadczeniu.

Dalszy aktywny udział w nielegalnej rosyjskiej wojnie napastniczej byłby sprzeczny z wolą i aspiracjami narodu białoruskiego. Jeśli białoruskie władze bezpośrednio zaangażują Białoruś w wojnę Rosji z Ukrainą , G7 nałoży na reżim ogromne dodatkowe sankcje, oświadczyli ministrowie spraw zagranicznych G7 w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej ministerstwa spraw zagranicznych Niemiec.

Oświadczenie w sprawie udziału Białorusi w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie zostało sformułowane podczas 12. spotkania w tym roku( tym razem online), ministrów spraw zagranicznych G7- Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Wysokiego Przedstawiciela Unii Europejskiej, którzy ponownie potępili w najostrzejszych słowach nielegalną, nieuzasadnioną i niesprowokowaną agresję Rosji na Ukrainę oraz wyrazili pełną solidarność i niezachwiane poparcie dla Ukrainy i jej mieszkańców tak długo, jak będzie to konieczne. Ministrowie podkreślili swoje niezłomne zaangażowanie na rzecz niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej MSZ Niemiec.(PAP)

wr/