Chińskie władze przeprowadziły kryzysowe spotkania z przedstawicielami firm produkujących układy scalone, by ocenić wpływ wprowadzonych przez USA kontroli eksportowych, mających ograniczyć Chinom dostęp do najnowocześniejszych czipów – podał w czwartek Bloomberg.

Chińskie ministerstwo przemysłu i technologii informacyjnej wezwało na spotkania za zamkniętymi drzwiami członków kadry kierowniczej między innymi firmy Yangtze Memory Technologies (YMTC) i specjalizującej się w superkomputerach firmy Dawning Information Industry – przekazał Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena wprowadziła w październiku szeroko zakrojone restrykcje mające spowolnić rozwój technologiczny i militarny Chin. Przewidziano między innymi zakaz sprzedaży niektórych rodzajów nowoczesnych czipów i sprzętu do ich produkcji.

Zdaniem ekspertów nowe przepisy mogą spowolnić rozwój chińskiej branży półprzewodników oraz prowadzonych przez Pekin badań nad uzbrojeniem, sztuczną inteligencją i wieloma innymi dziedzinami wykorzystującymi superkomputery i najnowocześniejsze czipy – podała agencja Reutera.

Według jednego ze źródeł Bloomberga wielu spośród uczestników spotkań w Chinach oceniało, że restrykcje Waszyngtonu mogą być zgubne dla ich branży i dla planów uniezależnienia chińskiej gospodarki od amerykańskiej technologii.

Przywódca Chin Xi Jinping zapowiedział zwycięstwo w zmaganiach o kluczowe technologie w niedzielnym przemówieniu na otwarcie zjazdu Komunistycznej Partii Chin. Zapowiedział zwiększenie państwowych nakładów na badania i rozwój.

Andrzej Borowiak (PAP)