Rząd w Pradze zdecydował w środę, że od wtorku 25 października nie zostaną wpuszczeni do Czech obywatele Federacji Rosyjskiej posiadający ważną wizę Schengen wydaną przez dowolne państwo członkowskie Unii Europejskiej. Wcześniej przestano wydawać Rosjanom wizy w czeskich placówkach.

Nowo przyjęty zakaz dotyczy osób podróżujących w celach turystycznych, sportowych lub kulturalnych, którzy już mają wydane wizy w innym państwie należącym do strefy Schengen. Z danych ministerstwa spraw zagranicznych wynika, że do Czech trafia dziennie m.in. przez lotniska około 200 obywateli rosyjskich.

Po decyzji rządu Republika Czeska dołączyła do państw bałtyckich, Polski i Finlandii, które w poprzednich tygodniach zamknęły granice dla rosyjskich turystów.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Praga wprowadziła zakaz wydawania wiz dla obywateli Rosji i Białorusi. W innym rozporządzeniu przyjętym przez rząd w środę z zakazu zwolnieni są Białorusini ubiegający się o wizy związane ze studiami. Warunkiem jest otrzymanie stypendium czeskiego, unijnego lub jednej z organizacji międzynarodowych.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)