Austria wprowadzi w nocy ze środy na czwartek kontrole na granicy ze Słowacją, aby zapobiegać nielegalnej migracji - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych w Wiedniu.

Przekazano, że ten ruch jest powiązany z decyzją czeskiego rządu, który wcześniej zapowiedział, że w tym samym czasie, tj. w nocy ze środy na czwartek, tymczasowo przywróci kontrole na granicy ze Słowacją - podała agencja Reutera. Władze Czech jako powód podały gwałtowny wzrost liczby napływających migrantów.

Od początku czerwca do początku minionego tygodnia Czesi zatrzymali prawie 9500 migrantów. W całym ubiegłym roku było ich 1330, a od początku 2022 r. - 11 tys. W pierwszej fazie kontrole na granicy czesko-słowackiej zostaną przywrócone na 10 dni.

Kodeks graniczny Schengen zapewnia państwom członkowskim możliwość tymczasowego przywrócenia kontroli granicznych na granicach wewnętrznych w przypadku poważnego zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa - czytamy na stronie Komisji Europejskiej. Od maja 2022 r. Austria przywróciła kontrole na granicy z Węgrami i Słowenią, m.in. ze względu na "sytuację na granicach zewnętrznych, skutki wojny na Ukrainie (potencjalne ryzyko wwozu broni do UE, wykorzystanie znanych tras migracji w przestępczości zorganizowanej)".(PAP)