"Mamy wskazania, że Rosja zwróciła się do Korei Północnej o amunicję" - powiedział Ryder podczas konferencji prasowej. "Sprawy nie układają się dla nich zbyt dobrze na froncie" - dodał.

Wojskowy potwierdził w ten sposób doniesienia mediów oparte nad odtajnionym raporcie amerykańskiego wywiadu. Jak podawał m.in. "New York Times", Kreml chce kupić od reżimu w Pjongjangu "miliony sztuk amunicji" i rakiety krótkiego zasięgu. Ryder odmówił podania szczegółów. Dodał też, że "nie ma nic do przekazania z podium" na temat ewentualnych dostaw amunicji z Chin.

Odnosząc się do sytuacji wojskowej na Ukrainie, rzecznik stwierdził, że siły ukraińskie posuwają się naprzód i odzyskały kontrolę nad częścią miejscowości. Dodał, że Rosjanie prowadzą ataki w okolicach Bachmutu w Donbasie, ale Ukraińcy utrzymują tam swoje linie obronne.

Reklama

Pentagon zapowiedział też, że USA przeprowadzą w środę rutynową próbę pocisku balistycznego o zasięgu międzykontynentalnym (ICBM) Minuteman II i poinformował o tym rosyjskie dowództwo wojskowe.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński