Oświadczenie sekretarza stanu jest związane z przyznaniem w piątek Ukrainie przez Stany Zjednoczone kolejnego pakietu pomocy wojskowej, poinformował Ukrinform.

„W trwającej już prawie sześć miesięcy niesprowokowanej i brutalnej wojnie Rosji z Ukrainą na pełną skalę, siły zbrojne prezydenta Putina kontynuują ofensywę, zadając poważne straty ludności cywilnej i powodując masowe zniszczenia infrastruktury cywilnej” – zauważył sekretarz stanu.

Według niego prezydent Biden „pokazał jasno”, że Stany Zjednoczone będą nadal „wspierać naród ukraiński w obronie ich kraju przed rosyjską agresją tak długo, jak będzie to konieczne”.

Blinken zauważył, że zgodnie z dekretem Bidena o przyznaniu pomocy w wysokości 775 mln dolarów Ukraina otrzyma „dodatkową broń, amunicję i sprzęt z zasobów Departamentu Obrony USA”. Podkreślił, że „wojska ukraińskie skutecznie wykorzystywały dostarczone wcześniej uzbrojenie do obrony swojego kraju”.

Sekretarz stanu przypomniał, że "od początku tej administracji" łączna kwota pomocy USA w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy, łącznie z najnowszym pakietem, sięga około 10,6 mld dolarów.

Podkreślił też, że Stany Zjednoczone udzielają Ukrainie pomocy wraz z sojusznikami i partnerami z ponad 50 krajów.

„Odwaga i siła ukraińskiego wojska i jego mieszkańców są niezwykłe, a Stany Zjednoczone będą nadal zapewniać Ukrainie dodatkowe systemy i zdolności… aby przynieść maksymalne korzyści na polu bitwy i wzmocnić pozycję Ukrainy przy stole negocjacyjnym” – podkreślił Blinken.