Meksykańskie wojsko i policja dokonała w sobotę w stanie Michoacan na zachodzie kraju udanego ataku na konwój z 28 samochodów ciężarowych i osobowych, należących do kartelu narkotykowego Pueblos Unidos, aresztując 164 jego członków; ujęci gangsterzy byli uzbrojeni m.in. w 142 karabiny szturmowe i 42 pistolety.

Siły rządowe złożone z wojska, policji i żandarmerii - jak podaje oficjalny komunikat meksykańskich władz - zaskoczyły kolumnę samochodową kartelu, blokując jej drogę samochodami pancernymi.

Zbrojny kartel Pueblos Unidos, którego nazwę można tłumaczyć jako „Zjednoczone Wioski” lub „Zjednoczone Osiedla”, powstał w kwietniu 2021 roku i występuje w roli rzekomego „lokalnego ludowego obrońcy” mieszkańców tych miejscowości stanu Michoacan przed kartelami narkotykowymi, które ściągają „zwyczajowy haracz” z miejscowych rolników, żyjących z uprawy awokado.

W stanie Michoacan meksykańska Prokuratura Generalna i wywiad wojskowy wykryły aktywność takich wielkich meksykańskich organizacji przestępczych, jak narkotykowy kartel Jalisco – Nowa Generacja, Familia Michoacana (Rodzina Michoakańska), Nueva Familia Michoacana (Nowa Rodzina Michoakańska), kartel pod historyczną nazwą Rycerzy Templariuszy i kilka innych.

Sobotnia operacja meksykańskich sił policyjnych i wojska przeciwko organizacji zbrojnej kartelu Pueblos Unidos stanowiła niezwłoczną odpowiedź na serię aktów terroru z jej strony.

Pueblos Unidos w ciągu kilkunastu godzin w piątek i w nocy z piątku na sobotę przypuścił ataki na instytucje rządowe i mieszkańców miasta Juarez w stanie Chihuahua, zabijając 11 osób i raniąc 12, a także podpalając samochody urzędników państwowych.

W dniach poprzedzających te wydarzenia do podobnych ataków ze strony mafii narkotykowych doszło także w meksykańskich stanach Jalisco i Guanajuato. (PAP)