Nie ma oficjalnej deklaracji, co oznacza naruszenie sankcji; nikt nigdy nie mówił nic o tym, czy płatność w rublach narusza sankcje - powiedział w środę premier Włoch Mario Draghi, o czym poinformował Bloomberg.

Podczas środowej konferencji prasowej premier Włoch Mario Draghi powiedział, że "europejskie firmy będą mogły płacić za gaz w rublach bez naruszania sankcji, najwyraźniej odrzucając przeciwne wskazówki Unii Europejskiej" - przekazał Bloomberg.

"Nie ma oficjalnej deklaracji, co oznacza naruszenie sankcji" - wskazał Draghi. "Nikt nigdy nie mówił nic o tym, czy płatność w rublach narusza sankcje" - dodał.

Premier Włoch zwrócił uwagę, że "w rzeczywistości większość importerów gazu już otworzyła swoje konto w rublach w Gazpromie".

Kreml żąda rubli

W marcu Kreml wydał dekret, który wezwał zagraniczne firmy do płatności za gaz w rublach - żądania zostały odrzucone przez UE. Jak przypomina Bloomberg "od tego czasu Gazprom wysyła sygnały mające zapewnić europejskich nabywców, że mogą nadal otrzymywać gaz bez naruszania zasad UE".

Włochy gaz importują niemal w całości. W 2021 r. dostawy z Rosji sięgnęły 30 mld m sześc., co stanowiło ok. 40 proc. potrzeb. (PAP)

autorka: Ewa Nehring