Telefony komórkowe premiera Hiszpanii Pedro Sancheza i minister obrony Margarity Robles były zainfekowane szpiegowskim oprogramowaniem Pegasus - poinformował w poniedziałek w Madrycie przedstawiciel rządu Felix Bolanos.

Bolanos, który jest ministrem ds. prezydencji, kontaktów z parlamentem i pamięci demokratycznej, przekazał na konferencji prasowej, że zgodnie z ekspertyzą hiszpańskiego Państwowego Ośrodka Kryptologii (CNC) Sanchez i Robles padli ofiarą “nielegalnych i zewnętrznych” działań szpiegowskich prowadzonych za pośrednictwem Pegasusa.

Bolanos ujawnił, że telefon premiera stał się celem ataku w maju 2021 r., zaś miesiąc później podobne zdarzenie miało miejsce w przypadku szefowej resortu obrony.

Minister wyjaśnił, że w wyniku ataków na telefony Sancheza i Robles sprawcy uzyskali znaczną ilość danych. Dodał, że raporty dotyczące tych zdarzeń zostały już przekazane wymiarowi sprawiedliwości jako materiał dowodowy.

Wcześniej działacze separatystyczni z Katalonii oskarżali władze Hiszpanii o masowe szpiegowanie ich telefonów za pośrednictwem Pegasusa. Z informacji barcelońskiego dziennika “La Vanguardia” wynika, że ofiarą podsłuchów w latach 2017-2020 miało paść co najmniej 60 polityków i działaczy na rzecz oddzielenia się Katalonii od Hiszpanii.(PAP)