• Wielka Brytania nałożyła sankcje na dwóch kolejnych rosyjskich oligarchów
  • Rezerwy walutowe Rosji zmniejszyły się o połowę
  • Czechy wyślą na Ukrainę kolejną partię broni i amunicji za blisko 700 tys. euro
  • Rosyjskie wojska ostrzelały Zaporoską Elektrownię Atomową. Wybuchł pożar

Wielka Brytania nałożyła sankcje na dwóch kolejnych rosyjskich oligarchów

Wielka Brytania nałożyła w czwartek sankcje na dwóch kolejnych rosyjskich oligarchów - Aliszera Usmanowa i Igora Szuwałowa. To 12. i 13. rosyjski oligarcha objęty brytyjskimi sankcjami od czasu napaści Rosji na Ukrainę przed tygodniem.

Pochodzący z Uzbekistanu Usmanow, właściciel USM Holding, jest znany w Wielkiej Brytanii przede wszystkim jako były główny udziałowiec klubu piłkarskiego Arsenal Londyn, a następnie jeden ze sponsorów innego klubu, Evertonu, choć w środę klub zawiesił wszelkie związki z nim.

Reklama

Z kolei Szuwałow to były wicepremier Rosji w latach 2008-18, a obecnie szef rady nadzorczej banku VEB.RF - jednego z trzech rosyjskich banków, które na początku tygodnia zostały objęte brytyjskimi sankcjami.

Rezerwy walutowe Rosji zmniejszyły się o połowę

S&P podało, że rezerwy walutowe Rosji w skutek sankcji zmniejszyły się o połowę - przekazał w czwartek wieczorem Reuters.

Reuters przywołał również drugi wniosek S&P. Analitycy stwierdzili, że wprowadzone przez sankcje ograniczenia "uniemożliwiają bądź znacząco uniemożliwiają dostęp rosyjskiego systemu bankowego do światowego systemu finansowego, rynków i infrastruktury".

Czechy wyślą na Ukrainę kolejną partię broni i amunicji za blisko 700 tys. euro

Na nadzwyczajnym posiedzeniu w nocy z czwartku na piątek rząd Czech zdecydował o wysłaniu na Ukrainę kolejnej partii broni i amunicji za blisko 700 tys. euro. Otrzymał je jako darowiznę od czeskich firm zbrojeniowych. Łącznie Praga przekazała już Ukrainie uzbrojenie o wartości ponad 26 mln euro.

Ostrzał rosyjskich wojsk Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba wezwał Rosję, by zaprzestała ostrzału Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, na terenie której w wyniku rosyjskich ataków "ze wszystkich stron" wybuchł pożar. "Rosjanie muszą NATYCHMIAST zaprzestać ostrzału" - napisał na Twitterze Kułeba.

Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział:

Ostrzegamy wszystkich, że żaden inny kraj poza Rosją nigdy nie strzelał do elektrowni jądrowych. To pierwszy raz w naszej historii, pierwszy raz w historii ludzkości. To państwo terrorystyczne ucieka się teraz do terroru nuklearnego.

Ukraińskie służby ratownicze przekazały w piątek nad ranem, że pożar, do którego doszło w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w wyniku rosyjskiego ostrzału, wybuchł poza obrębem elektrowni atomowej. Ogień ogarnął budynek szkoleniowy i laboratorium.

"Okupant nie pozwala ukraińskim jednostkom ratownictwa na rozpoczęcie gaszenia pożaru" - napisały na Facebooku ukraińskie służby dodając, że pożar ogarnął budynek szkoleniowy i że tylko jeden z sześciu reaktorów elektrowni jest obecnie eksploatowany.

Mimo tych problemów ok. godz. 6 czasu polskiego ukraińskie służby ratownicze poinformowały, że udało się ugasić pożar.