Orban rozmawiał w poniedziałek wieczorem z szefem Rady Europejskiej Charles’em Michelem i jasno powiedział, że Węgry reprezentują wspólne stanowisko unijne – powiedział Havasi.

Szijjarto napisał zaś we wtorek na Facebooku, że nie wolno tracić nadziei na dyplomatyczne rozwiązanie, nawet gdy zgaśnie ostatni jej promień. Szef dyplomacji napisał, że po wydarzeniach w poniedziałek wieczorem w Brukseli przyśpieszyły przygotowania sankcji i uzgodnienia na temat możliwych kroków.

„Węgry nigdy nie złamały w tej sprawie unijnej jedności. Jednocześnie nie wolno tracić nadziei na dyplomatyczne rozwiązanie nawet wtedy, gdy zgaśnie ostatni jej promień” – oznajmił.

Reklama

W siedzibie premiera rozpoczęło się we wtorek rano posiedzenie gabinetu bezpieczeństwa narodowego pod przywództwem Orbana w celu oceny kryzysowej sytuacji i „podjęcia niezbędnych decyzji” – podał Havasi.

W posiedzeniu biorą udział także szef gabinetu Orbana, Antal Rogan, szef kancelarii premiera Gergely Gulyas, minister obrony Tibor Benkoe i minister spraw wewnętrznych Sandor Pinter.

Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ tebe/