Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau odwiedzi w przyszłym tygodniu Waszyngton i spotka się m.in. z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem - poinformowała ambasada RP w Waszyngtonie. Szef MSZ odbędzie też rozmowy z członkami Komisji Helsińskiej.

Jak podał rzecznik ambasady Nikodem Rachoń, wizyta ministra potrwa od 2 do 5 lutego. Główny punkt ma nastąpić w piątek, kiedy Rau ma spotkać się z Blinkenem i uczestniczyć w sesji dialogu strategicznego w Departamencie Stanu.

Jak zapowiadał wcześniej MSZ, wśród głównych tematów rozmów będzie kryzys wokół Ukrainy i rola Polski w ramach objętego przez nią w tym roku przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE)

Dzień wcześniej szef MSZ ma spotkać się z senatorami i kongresmenami zasiadającymi w Komisji Helsińskiej (Komisji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie) działającej przy Kongresie. Celem rozmów ma być przedstawienie priorytetów polskiego przewodnictwa w OBWE. Planowane są też inne spotkania, choć nie przedstawiono dotąd ich szczegółów.

Wizyta Raua będzie jego pierwszą w Waszyngtonie od czasu objęcia stanowiska szefa MSZ. Jesienią ubiegłego roku szef polskiej dyplomacji odwiedził Nowy Jork w ramach spotkania liderów Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Przed podróżą do amerykańskiej stolicy Rau ma odwiedzić Kijów, zaś na 15 lutego planowane jest spotkanie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem w Moskwie. Do pierwszej bezpośredniej rozmowy obu dyplomatów doszło w Nowym Jorku.

Oskar Górzyński (PAP)