Europejski Uniwersytet Humanistyczny (EHU) – białoruska uczelnia działająca na emigracji w Wilnie - wezwał w poniedziałek społeczność międzynarodową do podjęcia działań w celu uwolnienia jego studentki, 23-letniej Sofii Sapiegi, zatrzymanej w niedzielę w Mińsku wraz z białoruskim opozycjonistą Ramanem Pratasiewiczem.

„Sofija Sapiega jest obywatelką Federacji Rosyjskiej i studentką zintegrowanego programu studiów Prawo międzynarodowe i prawo Unii Europejskiej. Po powrocie z wakacji z młodym mężczyzną Sofia planowała obronić pracę magisterską w Wilnie” - czytamy w oświadczeniu EHU. Wskazuje się w nim, że Sofia „w społeczności uniwersyteckiej wyróżniała się wynikami w nauce i nienaganną reputacją”.

„Społeczność EHU stanowczo potępia bezkarność białoruskich władz i domaga się od Białorusi przestrzegania międzynarodowych zobowiązań oraz zagwarantowania obywatelom praw i wolności zapisanych w białoruskiej konstytucji. Solidaryzujemy się ze wszystkimi nielegalnie przetrzymywanymi i prześladowanymi politycznie mieszkańcami Białorusi. Protestujemy przeciwko nieuzasadnionemu zatrzymaniu Sofii Sapiegi, członkini społeczności EHU” – napisała uczelnia.

Sapiega i Pratasiewicz - białoruski opozycyjny aktywista, dziennikarz i bloger - byli na pokładzie samolotu relacji Ateny-Wilno linii Ryanair, który został zmuszony do lądowania w niedzielę w Mińsku z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Oboje zostali tam zatrzymani.

Europejski Uniwersytet Humanistyczny, działający w Wilnie od 16 lat, to jedyna na świecie szkoła wyższa z białoruskim jako językiem nauczania, trafiają tam m.in. studenci relegowani z uczelni na Białorusi za działalność lub poglądy opozycyjne.