Na przyszłotygodniowej sesji plenarnej Parlament Europejski będzie debatował na temat koncentracji rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą - poinformowała na Twitterze grupa Europejskiej Partii Ludowej w PE.

Z informacji PAP wynika, że o debatę w tej sprawie wnioskowały m.in. grupy Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Od kilku tygodni obserwuje się bezprecedensową koncentrację sił rosyjskich na zaanektowanym przez Rosję w 2014 roku Krymie i wzdłuż granicy z Ukrainą. Wzrosła także liczba incydentów zbrojnych na linii rozgraniczenia, oddzielającej w Donbasie ukraińskich żołnierzy od wspieranych przez Rosję separatystów. Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba powiedział we wtorek, że przy granicach Ukrainy Rosja będzie miała niedługo ponad 120 tys. żołnierzy.

Moskwa zapewnia, że koncentracja wojsk jest częścią ćwiczeń i sprawdzania gotowości bojowej w odpowiedzi na działania NATO.

Minister Kułeba w wywiadzie dla agencji Reutera wezwał w środę Zachód do wykazania gotowości nałożenia na Rosję kolejnych sankcji, aby odwieść Kreml od stosowania siły militarnej wobec jego kraju.

Szef NATO Jens Stoltenberg poinformował w połowie kwietnia, że Rosja musi zakończyć militarną rozbudowę swoich sił na Ukrainie i wokół niej, zaprzestać prowokacji i natychmiast doprowadzić do deeskalacji sytuacji.