Rząd wprowadził nową regulację do końca lutego br. Minister zdrowia Marek Krajczi zapowiedział, że od poniedziałku każda osoba wjeżdżająca na Słowację będzie kontrolowana przez policję. Krajczi przyznał, że w efekcie będą tworzyć się korki.

Pracownicy transgraniczni będą musieli okazywać negatywny test PCR lub antygenowy nie starszy niż 7 dni. Szczegółowy fragment przepisów, związany z innymi wyjątkami, ma zostać przedstawiony do piątku.

Osoby, które z różnych powodów nie chcą odbywać kwarantanny w domach, mogą skorzystać z państwowych centrów, w których pobyt nie jest bezpłatny, ale opłaty w nich nie są wysokie. W ósmym dniu izolacji należy zrobić test PCR lub antygenowy. Negatywny wynik zwalnia z kolejnych dni kwarantanny.

Minister zdrowia zwrócił uwagę na pogarszającą się sytuację epidemiczną, za którą - jak zaznaczył - odpowiada szybko rozprzestrzeniający się brytyjski wariant koronawirusa.

Na Słowacji we wtorek przybyło 3 1879 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarło 120 osób z Covid-19. Od początku pandemii - 1205. Według najnowszych danych w szpitalach przebywa rekordowa liczba zainfekowanych - 3 509. Na oddziałach intensywnej terapii jest 284 chorych, a 321 osób potrzebuje aparatury oddechowej.