Świetnie wiadomości dla Polski. Stany Zjednoczone sypnęły groszem i oficjalnie zaakceptowały udzielenie Polsce olbrzymiej pożyczki. Miliardy dolarów, jakie dostaniemy, wydanych ma być na doposażenie naszej armii. Co za to zamierza kupić Ministerstwo Obrony Narodowej?

W środę zza oceanu, gdzie odbywa się właśnie kolejny szczyt NATO, dotarły do Polski bardzo dobre wiadomości. Od naszego największego sojusznika popłynąć ma niemała gotówka.

Wielka pożyczka z USA staje się faktem

Informacje o przyznaniu Polsce pożyczki w wysokości 2 miliardów dolarów potwierdził amerykański Departament Stanu. Pieniądze te przekazane mają być naszemu krajowi w ramach specjalnego programu, jaki USA wykorzystują do wspierania swych sojuszników.

„Stany Zjednoczone ogłaszają przekazanie Polsce dodatkowych 2 miliardów dolarów w ramach umowy pożyczki bezpośredniej Foreign Military Financing z Polską na wsparcie modernizacji polskiej armii i dalsze wzmocnienie wschodniej flanki NATO” – ogłosił Matthew Miller, rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA.

Jak zapewnia strona amerykańska, pożyczka udzielana jest naszemu krajowi na bardzo korzystnych warunkach, ale ma pewne obwarowania. Jasno widać je, gdy spojrzy się, na co nasz kraj będzie musiał wydać owe 2 miliardy dolarów.

„Polska podejmuje się dużego programu modernizacji armii, w tym zakupów amerykańskiego sprzętu obronnego, takiego jak samoloty F-35, systemy rakietowe Patriot i czołgi podstawowe Abrams”- informuje strona amerykańska.

Amerykanie drugi raz pożyczyli nam pieniądze

O tym, że takie pieniądze mają się w Polsce pojawić, mówił przed tygodniem minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz. Kierowany przez niego resort przyznał, że część tej dużej kupki dolarów przeznaczona ma być na wzmocnienie potencjału polskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Nie jest to pierwsza tego typu pożyczka. Pieniądze w identycznej wysokości USA przekazały nam już jesienią ubiegłego roku, również na sfinansowanie zakupów wojskowych. W MON podkreślają znaczenie takich gestów.

„Nieprzerwanie USA wzmacniają nasz potencjał odstraszania i obrony, poprzez obecność swoich wojsk w Polsce. Bardzo istotnym elementem naszych relacji jest także współpraca na rzecz wsparcia Ukrainy” – informuje ministerstwo.