USA nieoficjalnymi kanałami wezwały władze Izraela do zwrotu sprzętu agencji AP i cofnięcia zakazu transmiji na żywo obrazu ze Strefy Gazy - poinformowała we wtorek AP, powołując się na wyższego urzędnika administracji. Zaniepokojenie decyzją Izraela wyraziła także ONZ i Komitet Obrony Dziennikarzy (CPJ).

Izrael konfiskuje kamerę AP przekazującą obraz dla Al-Dżaziry

Funkcjonariusze izraelskiego ministerstwa komunikacji zarekwirowali we wtorek na południu kraju kamerę Associated Press, która od dłuższego czasu przekazywała na żywo obraz północy Strefy Gazy. Agencję oskarżono o naruszanie izraelskiego prawa poprzez udostępnianie obrazu katarskiej stacji Al-Dżazira, której zakazano działalności w kraju.

Al-Dżazira jest jednym z tysięcy klientów AP, którzy otrzymują obraz z ustawionej na stałe kamery - tłumaczyła agencja.

Reakcje międzynarodowe na konfiskatę sprzętu dziennikarskiego w Izraelu

Wcześniej we wtorek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że USA "badają" tę sprawę i podkreśliła, że dziennikarze muszą mieć warunki, by wykonywać swoją pracę, ale nie potępiła działań Izraela.

Według izraelskiego portalu Ynet o działaniach kierowanego przez Szlomo Kariego ministerstwa komunikacji nie uprzedzono wcześniej premiera Benjamina Netanjahu.

To, że Izrael wymusił przerwanie prowadzonej na żywo transmisji, jest "dość szokujące", AP powinna mieć możliwość swobodnego wykonywania swojej pracy - powiedział Stephane Dujarric, rzecznik sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Izrael musi zwrócić AP skonfiskowany sprzęt i przestać nękać i cenzurować dziennikarzy relacjonujących wojnę - napisano w komunikacie CPJ.

Nowe izraelskie regulacje prawne dotyczące zagranicznych mediów

Wiosną w Izraelu przyjęto nową ustawę o zagranicznych mediach, nazywaną potocznie "ustawą o Al-Dżazirze". Na jej podstawie rząd może tymczasowo zakazać działalności tym z nich, które - według służb - zagrażają bezpieczeństwu narodowemu. Rząd wykorzystał to prawo na początku maja, zawieszając działalność Al-Dżaziry w Izraelu. Biura stacji zostały zamknięte, a sprzęt skonfiskowany.

Izraelski rząd od dawna oskarżał Al-Dżazirę o stronniczość w relacjonowaniu wojny w Strefie Gazy. Premier Benjamin Netanjahu nazywał stację "terrorystyczną". Al-Dżazira jest jedną z niewielu stacji, która cały czas nadaje informacje ze Strefy Gazy.(PAP)

adj/ kar/